מבחר הרצאות

צפון קוריאה

עדות נדירה והצצה אל תוך המדינה המסוגרת והמסוכנת בעולם, שלא יורדת מהכותרות

הצלם משה שי, מהאנשים הבודדים שצילמו בצפון קוריאה, תיעד במצלמתו ומספר על החיים במדינה הדיקטטורית בעולם: איך מתנהלים החיים במדינה שבה השליט ידוע כשליט אכזר ובלתי צפוי? כיצד המדינה מתפקדת? איך מתייחסים שם לתיירים? מה קורה למי שחורג מהכללים והחוקים המקומיים? מדוע בעצם ישנן שתי קוריאות, ומה קרה במלחמת קוריאה?

קובה

מסע במנהרת הזמן

מסע ויזואלי, משולב בתצלומים מרהיבים ובמידע  מעמיק על קובה –  אי קריבי תוסס ומיוחד בנוף האנושי שבו, אשר עדיין חי בשנות החמישים של המאה הקודמת. מבט אישי לאחר שהות ארוכה על האי, בעל העבר ההיסטורי העשיר, ואחד המעוזים האחרונים של הקומוניזם,  כולל חוויות וסיטואציות ייחודיות .

אנטרקטיקה

סיפורה המסתורי של היבשת הקפואה

מסע מצולם ומתועד מקצה העולם, הרצאה ייחודית על מקום רחוק ומסקרן עם נופי בראשית פראיים שיד אדם לא נגעה בהם. על היסטוריה יוצאת דופן של כובשי הקוטב הדרומי ועל מגלי עולם נוספים ותחנות מחקר הקיימות שם היום. ההרצאה מלווה בתצלומים מרהיבים רבים של בעלי החיים הייחודיים למקום וסיפור הישרדותם בתנאים המיוחדים, כמו הפינגווינים – הילידים האמיתיים של היבשת, פילי ים, אלבטרוסים, לוויתנים ועוד, וכן קרחוני ענק מפוסלים על ידי הטבע ומראות של פעם בחיים.

טקסים ופסטיבלים בעולם

על התכנסויות דתיות וחילוניות, קטנות וגדולות. טקסים עתיקי יומין מול פסטיבלים מודרניים שלוחי רסן. נשוטט במדבר נבאדה בפסטיבל הסוריאליסטי של הברנינג-מן, נצטופף בטקס האנושי הגדול בעולם של הקומבה-מלה בהודו, נצפה בפולחן הסאנטריה בקובה ובצילומים מטקס צף בבורמה – ועוד סיפורים מטקסים ייחודיים בארצות רחוקות. חתך מרתק של אורח חיים ואמונות, מסורות ואלים, קדושים, דתות וכתות שונות ברחבי העולם.

ויאטנם

הווה ועבר בצבע

מסע לאורכה של אחת המדינות המרתקות בעולם, בעלת היסטוריה עשירה. מי שהיתה הזירה המרכזית בזמן המלחמה הקרה במלחמת ויאטנם האכזרית, אך גם בעלת תרבות עשירה ונופים מיוחדים במינם: הדלתא של המקונג, שדות אורז, הרים, נהרות, וערים סואנות ושוקקות חיים. נפגוש מדינה אשר קמה מן ההריסות ומן הטרגדיה לחיים אחרים, טובים הרבה יותר.

אומרים שהיה פה שמח, צילום: משה שי

אומרים שהיה פה שמח

מאחורי הקלעים

מסע אל מאחורי הקלעים של הספר "אומרים שהיה פה שמח" הצצה נדירה וייחודית של רגעים חולפים מחיי התרבות בארץ בשנות ה-80' וה-90' דרך גיבורי התרבות שהטביעו את חותמם בזיכרון הקולקטיבי שלנו – ביניהם אריק איינשטיין, יפה ירקוני, שמוליק קראוס, עפרה חזה ועוד רבים שהכרנו ואהבנו. נשמע כיצד נולד הספר ממצב אפס ועד שהתקבל בחיבה רבה על ידי הקוראים, על צילום העיתונות באותן שנים וצילום עיתונות בכלל. מסע בזמן אל הניחוח המיוחד של התקופה ואל הסיפורים שמאחורי התמונות, דרך עיניו של צלם שהיה שם.

מיומנו של צלם גיאוגרפי

נצא למסע דרך עיניו של צלם, כשהוא חוצה עם מצלמותיו מדינות רבות ויבשות במטרה לתעד ולהראות מקום, תוך כדי מסעות אלה חווה ולמד על התרבויות השונות באופן בלתי אמצעי. בהרצאה יספר על עבודתו הייחודית וחוויותיו. באמצעות תצלומים מרהיבים, כיצד נוצר הפריים המספר סיפור ומלואו של מקום ותרבות? תצלומים המעבירים את הצבעים, הניחוחות ואת הנוף האנושי, עדות חיה על המפגשים, ההתמודדות והתוצאות.

איים בזרם

איים תמיד הציתו את דמיונם של בני האנוש אחר פנטזיה מרוחקת למקום הנדמה כיצירת בריאה או פלא של הטבע.
הרצאה על היווצרותם של איים לסוגיהם השונים. קבוצות איים בעולמנו אשר מזמנות פתח לחופש ודמיון ומעוררים סקרנות. נבין מה הייחוד של אי זה או אחר? מי האנשים אשר גרים על האי ומה הסיפור העומד מאחורי מקומות רחוקים מעין אלה? נופים מרהיבים ועוצרי נשימה ואנשים מגוונים אשר מספרים את סיפורו של המקום. מה מושך להגיע למקומות האלה? את מי? ועד כמה החוויה בהם מלווה בסכנה או הנאה צרופה?

בעקבות קפטן קוק

אל מסתורי הפסיפיק

מסע מרתק בעקבות קפטן קוק ומגלי הארצות, אל האוקיאנוס השקט ומרחביו העצומים – סיפורם של האיים המבודדים בצד השני של העולם, כגון טהיטי, טונגה, ונואטו, טובאלו, פיג'י ועוד. נשמע כיצד התגלו האיים ונחקרו, על התעלומות ועל החיים בהם כיום. ההרצאה מלווה בתצלומים מרהיבים ממסעו של משה שי ברחבי האוקיאנוס השקט.

צילום כראי התקופה והשפעתו

הסיפורים הקטנים מאחורי התמונות הגדולות

התצלומים שהשפיעו על חיינו ותודעתנו – התמונות שהפכו לאייקונים ושנחרטו בזיכרון של כולנו. מדוע הפכו צילומים אלה לאבני דרך בעיתונות, בצילום ובהיסטוריה? מה התרחש שם באמת? מי היו הצלמים, ומה עבר עליהם? משה שי שעומד שנים רבות מאחורי המצלמה ומכיר מקרוב את עולם צילום העיתונות, משתף בהרצאה על אחד המקצועות המרתקים בעולם, ב- ZOOM IN אל הסיפורים הקטנים שמאחורי התמונות הגדולות.